All
Om Bridgestone
Produkter Bridgestone
|
Formel 1
MotoGP
Övrig motorsport
|
Produkter Firestone
CART & Racing i USA
|
Bridgestone ökar produktionskapaciteten för EVA-film för solcellsmoduler
Bridgestone Corporation meddelar att man kommer att öka sin produktionskapacitet av EVA-film (etylenvinylacetatfilm)* , som används som häftfolie** för solcellsmoduler. För att möta den växande efterfrågan på EVA-film kommer Bridgestone att installera nya produktionsbanor vid anläggningen i Seki i Japan. För närvarande finns Bridgestones enda produktionsenhet för EVA-film i anläggningen i Iwata i Japan. Den nya produktionsbanan vid Seki-anläggningen innebär ytterligare en produktionsenhet för EVA-film, vilket utöver den extra kapaciteten även förbättrar företagets kontinuitetsplan och ytterligare stärker Bridgestones leveranskapacitet för EVA-film. Produktionskapaciteten vid Seki-anläggningen kommer att vara 1200 ton per månad under andra halvåret 2011. Den totala investeringskostnaden kommer att vara ca 4,4 miljarder yen (340 miljoner kronor).
Seki-anläggningen tillverkar högtrycksslangar till olika typer av hydraulsystem och pushlock-komponenter till varm- och kallvattenrörsystem för både en- och flerfamiljshus.
Under senare år har efterfrågan på solcellsmoduler ökat markant över hela världen, och efterfrågan förväntas hålla i sig även i ett längre perspektiv - i synnerhet i Europa och Kina. För att kunna möta denna efterfrågan överväger Bridgestone ytterligare produktionsökningar i linje med den beräknade efterfrågetillväxten för solcellsmoduler.
Genom att tillhandahålla EVA-film hjälper Bridgestone till med att göra grön energi mer tillgänglig över hela världen.
Seki-anläggningen – en översikt
1. Representant: Tetsuya Kaji
2. Plats: 20, Shinhazama, Seki-shi, Gifu, Japan
3. Produkt: Högtrycksslangar, pushlock-komponenter
4. Driftstart: Oktober 1990
5. Antal anställda: 130 (slutet av år 2008)
6. Anläggningens area: 167 000 m2

* EVA-film (etylenvinylacetatfilm) används för att fästa silikoncellen (som konverterar solens strålning till elektricitet) vid glasytan genom värmeinducerad molekylbindning. EVA-filmen blir transparent och färglös vid upphettning, medan dess vattentäta egenskaper och tålighet mot ultraviolett ljus gör den till en idealisk häftfolie för utomhusbruk och solcellsmoduler.
** Filmmembran som fästs vid glaset eller skyddsarket för att fixera och skydda silikoncellerna som används i solcellsmodulen.

